Race Results (2013) – Age Divisions Winners

Place Name From Age Finish Pace
Division: Male Overall Winner
1 Alan Wells Orlando, FL 50 17:04 5:30
2 Mario Dimas Island, NY 30 17:28 5:38
3 Charles Scherr NY, NY 18 17:48 5:44
Division: Female Overall Winner
1 Dannielle McNeilly Brooklyn, NY 27 21:30 6:56
2 Michelle Carlson NY, NY 26 22:08 7:08
3 Kumiko Shibata NY, NY 37 22:58 7:24
Division: Male 14 & Under
1 Theo Dassin NY, NY 11 21:51 7:02
2 Ted Colter Middle Village, NY 13 23:12 7:28
3 Paul Smitelli Huntington, NY 10 23:44 7:39
Division: Female 14 & Under
1 Yujing Li Brooklyn, NY 14 25:45 8:18
2 Caroline Gifford Rockaway Park, NY 10 25:49 8:18
3 Ella Dassin NY, NY 11 27:23 8:49
Division: Male 15 to 19
1 Ian Ritchie Wakefield, MA 16 21:48 7:01
2 Nick Moss Huntington, NY 15 21:53 7:03
3 Dominic Trump Hamburg, PA 17 22:09 7:08
Division: Female 15 to 19
1 Brittany Dowling Baldwin, NY 16 23:45 7:39
2 Mansi Patel Emerson, NJ 16 29:47 9:35
3 Cynthia Mafla Forest Hills, NY 17 30:31 9:50
Division: Male 20 to 24
1 Ari Platt NY, NY 23 18:31 5:58
2 Bryan Kob Astoria, NY 23 19:00 6:07
3 Samuel Gotts NY, NY 20 19:11 6:11
Division: Female 20 to 24
1 Danya Guadagno Carle Place, NY 22 23:59 7:43
2 Debby Lee Brooklyn, NY 24 25:37 8:15
3 Eliza Heitzman NY, NY 23 25:47 8:18
Division: Male 25 to 29
1 Adam Wolf Hackensack, NJ 29 17:58 5:47
2 Zachary Cooley Phoenix, AZ 28 20:13 6:31
3 Dan Atkinson Hoboken, NJ 28 21:13 6:50
Division: Female 25 to 29
1 Edda Santiago Corona, NY 28 23:13 7:29
2 Linna Fang Jackson Hts, NY 27 23:15 7:29
3 Tracey Minor NY, NY 29 24:04 7:45
Division: Male 30 to 34
1 Ramon Goni NY, NY 31 20:30 6:36
2 Lolu Mayungbo Jamaica, NY 31 21:20 6:52
3 Vassili Ossipov Brooklyn, NY 33 21:27 6:55
Division: Female 30 to 34
1 Valerie Figueredo NY, NY 31 25:00 8:03
2 Savannah Lindsay Hoboken, NJ 30 25:38 8:15
3 Marissa Kraft Brooklyn, NY 33 25:38 8:15
Division: Male 35 to 39
1 Nicolas Gouzien Middle Village, NY 36 21:56 7:04
2 Jose Maria Sanchez Freehold, NJ 37 22:01 7:05
3 Victor Sora Forest Hills, NY 37 22:15 7:10
Division: Female 35 to 39
1 Ashley Delp NY, NY 38 23:39 7:37
2 Rosa Lyn NY, NY 37 26:23 8:30
3 Kumiko Shibata NY, NY 37 26:23 8:30
Division: Male 40 to 44
1 Arthur Vendryes Brooklyn, NY 44 19:39 6:20
2 Ramon Cabrera Fresh Meadows, NY 40 20:48 6:42
3 Ted Woldmichael NY, NY 44 21:45 7:00
Division: Female 40 to 44
1 Lila Murphy Dallas, TX 41 23:56 7:43
2 Laura Varriale Staten Island, NY 42 24:06 7:462
3 Kristen Hillier Forest Hills, NY 43 25:26 8:12
Division: Male 45 to 49
1 Bruce Bieber Tenafly, NJ 46 21:41 6:59
2 Peter Reuther Brooklyn, NY 47 21:42 6:59
3 Gustavo Depetris Great Neck, NY 47 22:26 7:14
Division: Female 45 to 49
1 Tamara Wright Pelham, NY 49 27:26 8:50
2 Kaushika Patel Paramus, NJ 48 27:46 8:57
3 Annmarie Negretti Floral Park, NY 49 28:40 9:14
Division: Male 50 to 54
1 Daniel Wilson Long Beach, NY 52 21:29 6:55
2 Mario Wilkowski Merrick, NY 53 21:30 6:55
3 Fred Wilkowski Valley Stream, NY 50 22:16 7:10
Division: Female 50 to 54
1 Barbara P. Margulis Port Washington, NY 54 25:46 8:18
2 Andrea Schaeffer Great Neck, NY 51 26:36 8:34
3 Jill Schaeffer Forest Hills, NY 51 26:53 8:39
Division: Male 55 to 59
1 Wilder Knight Brooklyn, NY 57 24:19 7:50
2 John Sorocco Brooklyn, NY 59 26:23 8:30
3 Mark Ruszczynski NY, NY 55 27:01 8:42
Division: Female 55 to 59
1 Lisa Proctor Spencer, NY 55 32:07 10:21
2 Joan Thalasinos Valley Stream, NY 59 33:50 10:54
3 Judith Samuel Saint Albans, NY 56 35:30 11:26
Division: Male 60 to 64
1 David Dempsey NY, NY 63 24:00 7:44
2 Bill Britz Sayville, NY 64 26:46 8:37
3 Don Hodge NY, NY 62 27:59 9:01
Division: Female 60 to 64
1 Lorraine Hicks Woodmere, NY 60 25:12 8:07
2 Sharon Cavaliere Levittown, NY 64 41:47 13:27
3 Janice Holden Atlantic Beach, NY 60 47:01 15:08
Division: Male 65 to 69
1 Jeffrey Krugman Roslyn Heights, NY 69 33:11 10:41
2 Henry Delmar Brentwood, NY 66 57:14 18:25
Division: Female 65 to 69
1 Sabine Walby Wantagh, NY 68 43:46 14:05
2 Irene Von Kaszner West Babylon, NY 68 55:39 17:55
3 Elizabeth Landers Grosse Pointe Farms, MI 69 55:50 17:58
Division: Male 70 to 74
1 Juan Gonzalez Bronx, FL 70 30:52 9:56
2 Jacob Cysner Forest Hills, NY 70 34:22 11:04
3 Mark Rosenberg Syosset, MA 70 36:42 11:49
Division: Male 75 to 79
1 Walter Vinson Bronx, NY 75 25:38 8:15
2 Mickey Newman Brooklyn, NY 77 35:34 11:27
Division: Male Physically Challenged
1 Aleksandr Borovik Brooklyn, NY 34 26:37 10:42
2 John Plata College Point, NY 50 46:30 18:41
3 Jonathan Cifuentes Flushing, NY 30 1:20:30 32:20
Division: Female Physically Challenged
1 Megan White Springfield Gardens, NY 47 30:55 12:25
2 Enid Amadeo Woodside, NY 33 35:04 14:05
3 Erin Cummings NY, NY 35 35:18 14:11