Race Results (2015) – Age Divisions Winners

Place Name From Age Finish Pace
Division: Male Overall Winner
1 Anton Romashov Brooklyn, NY 24 19:00 6:07
2 Thomas Qijano Ridgewood, NY 30 19:46 6:22
3 Cristian Baskerville Bronx, NY 22 19:56 6:25
Division: Female Overall Winner
1 Amy Roberts Astoria, NY 35 21:40 6:59
2 Kaitlin Hicks Islip, NY 20 21:45 7:00
3 Amanda Hughes Brooklyn, NY 36 22:44 7:19
Division: Male 14 & Under
1 Matthew Casalino Florham Park, NJ 11 22:42 7:19
2 Kengo Katayama Syosset, NY 14 23:25 7:33
3 Shunsuke Nakamura Syosset, NY 13 24:11 7:47
Division: Female 14 & Under
1 Mana Odagiri Syosset, NY 13 26:05 8:24
2 Liv Noelle Dier Parsons Brooklyn, NY 8 29:17 9:26
3 Emma Stumme South Ozone Park, NY 9 32:40 10:31
Division: Male 15 to 19
1 Isaac Stumme South Ozone Park, NY 15 21:07 6:48
2 John Russo Farmingdale, NY 15 22:17 7:11
3 Stephen Fischer 18 23:53 7:42
Division: Female 15 to 19
1 Victoria Zhao Rego Park, NY 15 22:59 7:24
2 Husna Ellis NYC, NY 15 23:33 7:35
3 Abigail Ferrara Bernardsville, NJ 17 26:06 8:24
Division: Male 20 to 24
1 Brian Barron Jersey City, NJ 24 19:58 6:26
2 Stephen Kappel Plainview, NY 23 22:16 7:10
3 Ethan Addess Jamaica, NY 23 24:44 7:58
Division: Female 20 to 24
1 Kristine Keehan Hoboken, NJ 24 25:51 8:20
2 Eva Raza Brooklyn, NY 21 26:05 8:24
3 Juliette St. Fleur Brooklyn, NY 24 26:36 8:34
Division: Male 25 to 29
1 Thomas Leninger Rockville Centre, NY 28 20:43 6:40
2 Roman Pyshkin Brooklyn, NY 25 20:50 6:43
3 Kenneth Wenthen West Hempstead, NY 27 22:25 7:13
Division: Female 25 to 29
1 Lauren Napolitano Williston Park, NY 26 23:29 7:34
2 Elizabeth Campbell Mineola, NY 26 24:14 7:48
3 Ivelisse Rozan Sunnyside, NY 29 25:48 8:19
Division: Male 30 to 34
1 Brad Lupton New York, NY 34 20:08 6:29
2 Ryan Sullivan Long Beach, NY 30 20:35 6:38
3 Michael Brownfield Long Island City, NY 32 21:11 6:50
Division: Female 30 to 34
1 Anthea Yip New York, NY 32 25:58 8:22
2 Karen Zweifel Weehawken, NJ 34 27:01 8:42
3 Samantha Harrison Brooklyn, NY 31 27:41 8:55
Division: Male 35 to 39
1 Kent Young Rego Park, NY 37 20:22 6:34
2 Phil Sarin Brooklyn, NY 38 20:45 6:41
3 Alexei Miller New York, NY 38 21:19 6:52
Division: Female 35 to 39
1 Mei Lan Yoong New York, NY 35 25:06 8:05
2 Talia Matz New York, NY 35 25:13 8:07
3 Edina Leiher Astoria, NY 37 25:43 8:17
Division: Male 40 to 44
1 Mike Frazer Wantagh, NY 40 20:12 6:31
2 Ralph Toussie Brooklyn, NY 42 20:14 6:31
3 Salva Yakub Oakland Gardens, NY 44 20:33 6:37
Division: Female 40 to 44
1 Lori Occhiogrosso Floral Park, NY 41 26:43 8:36
2 Lenore Pemberton Bronx, NY 44 26:43 8:36
3 Satomi Takahsahi Elmhurst, NY 42 27:10 8:45
Division: Male 45 to 49
1 Richard Martin Maplewood, NJ 48 20:07 6:29
2 Peter Reuther Brooklyn, NY 49 20:08 6:29
3 Peter Morrill Saco, ME 49 21:34 6:57
Division: Female 45 to 49
1 Kaori Takai New York, NY 46 24:23 7:51
2 Deirdre Reznik Brooklyn, NY 45 28:23 9:08
3 Chanelle Lin Fair Lawn, NJ 46 29:31 9:30
Division: Male 50 to 54
1 Kojiro Katayama Syosset, NY 50 22:51 7:22
2 Rodney Coombs Brooklyn, NY 50 23:04 7:26
3 Karim Balagh Astoria, NY 50 24:56 8:02
Division: Female 50 to 54
1 Judith Diers Brooklyn, NY 50 25:37 8:15
2 Wendy Phaff Briarwood, NY 51 31:03 10:00
3 Cathy Berger Albertson, NY 54 33:53 10:55
Division: Male 55 to 59
1 Oded Garti Roslyn Heights, NY 59 28:47 9:16
2 Jose Ramirez Elmhurst, NY 57 28:58 9:20
3 Ronald Alston Jamaica, NY 56 31:00 9:59
Division: Female 55 to 59
1 Tomomi Freeburg New York, NY 58 26:36 8:34
2 Alexandra Pope Astoria, NY 58 33:27 10:46
3 Michelle Wilson Rosedale, NY 55 34:22 11:04
Division: Male 60 to 64
1 Ed Mace Deer Park, NY 64 28:32 9:11
2 David Blackwood Valley Stream, NY 64 28:34 9:12
3 Charles Dodd Rockville Centre, NY 64 32:50 10:34
Division: Female 60 to 64
1 Evelyn Hecker Malverne, NY 61 35:23 11:24
2 Christine Green Patchogue, NY 61 50:38 16:18
3 Fran Nanni Middle Village, NY 64 58:55 18:58
Division: Male 65 to 69
1 Charles Van Loan Ithaca, NY 67 36:01 11:36
2 Narasimhulu Maddipatla Levittown, NY 65 52:33 16:55
3 Ray Rogan West Orange, NJ 66 55:12 17:46
Division: Female 65 to 69
1 Dasmin Lane Rosedale, NY 68 45:31 14:39
2 Kathleen Gabor Bronx, NY 66 54:13 17:27
Division: Male 70 to 74
1 Wojaeat Riu Szymanski Brooklyn, NY 72 34:11 11:00
2 Mark Rosenberg Syosset, NY 72 36:51 11:52
3 Benjamin Cirlin New City, NY 71 53:56 17:22
Division: Female 70 to 74
1 Elizabeth Landers Grosse Point Farms, MI 71 55:39 17:55
Division: Male 75 to 79
1 Walter Vinson Bronx, NY 76 28:31 9:11
2 Danil Farkash Forest Hills, NY 78 34:42 11:10
Division: Female 75 to 79
1 Maria Castellanos Morristown, NJ 78 1:10:25 22:40
Division: Male 80 & Up
1 Mel Manheimer Bellerose Manor, NY 89 1:17:16 24:53